Detská izba
Aké svietidlo do detskej izby?
Pri zariaďovaní detskej izby myslite hlavne na bezpečnosť.
Svietidlá do detskej izby by mali byť vyrobené najlepšie z nerozbitných alebo veľmi odolných materiálov. Rovnako je lepšie uprednostniť skôr úsporné žiarivky v ochrannom obale alebo LED žiarovky, ktoré nevytvárajú také teplo ako napr. klasická, či halogénová žiarovka.
Ďalej sa odvíjajte od veľkosti izby a od toho, koľko denného svetla preniká do izby. Výberom vhodných svietidiel zabezpečíte dostatok umelého svetla, ktoré nahrádza práve to denné svetlo počas nocí a dlhých zimných večerov, kedy je denného svetla oveľa menej ako v lete.
Zamerajte sa tiež aj na farby stien v izbe Vášho dieťaťa, pretože aj tá vplýva na celkový efekt osvetlenia. Vzhľadom na to, že deti trávia vo svojej izbe veľa času hraním, učením sa alebo oddychom, je potrebné zaobstarať kvalitné osvetlenie, no malo by byť šetrné k ich očiam.
Do detskej izby je vhodné zvoliť detské stropné svietidlo. Ak je izba väčšia, určite nič nepokazíte aj dvomi svietidlami.
Stolík by mal byť osvetlený výkonným stolovým svietidlom, ktoré by malo mať príjemnú bielu farbu svetla. Tí najmenší obľubujú hlavne svietidlá s rôznymi rozprávkovými motívmi. Je však dôležité ich umiestňovať tak, aby dieťaťu nesvietilo priamo do očí.
Pri uspávaní ratolestí Vám určite pomôže projektor. Ten dokáže poskytnúť nielen príjemnú atmosféru, ale premieta na strop tiež rôzne obrazce, postavičky či rozprávky, ktoré deti zaujmú. Určite by mali byť farebné a úplnou dokonalosťou bude rozprávkový motív.
Školákom sa páčia skôr náladové svetlá s farebnými tienidlami. Majú už však vyššie nároky na stolové lampy, hlavne pri písaní domácich úloh. Tu vyberajte stolovú lampu s nastaviteľným ramenom s odporúčanou výškou osvetlenia cca 30 cm.
Ak Vaše dieťa rado číta knihy, určite by nemala v izbe chýbať lampička k posteli, ktorá by mala vyžarovať tlmenejšie a teplé svetlo. Halogény a klasické žiarovky voľte iba v tom prípade, keď nie je svietidlo v dosahu detí.